Alca "podarowała" sobie nową halę dystrybucyjną E na swoje 25 urodziny. Z nowoczesnego budynku, który ma wielkość dwóch i pół boiska piłkarskiego, będą wysyłane wszystkie produkty Grupy Alca na całą Europę.

Nowa hala E, warta setki milionów koron, stanowi jedną z największych konstrukcji w historii firmy. „Jesteśmy dumni, że otworzyliśmy obiekt, który dzięki nowoczesnym technologiom nie tylko ułatwia pracę naszym pracownikom, ale także świadczy o dojrzałości technologicznej firmy” - mówi Radka Prokopová, współwłaścicielka i dyrektor wykonawczy Alca Group. Obiekt powstał w rekordowo krótkim czasie, w ciągu ośmiu miesięcy.

Nowa hala może pomieścić do 17,5 tys. palet towaru i jest czterokrotnie większa od obecnej. Kolejnym rewolucyjnym rozwiązaniem są regały zrzutowe, do których palety są układane w stosy z jednej strony, a następnie z drugiej strony toczą się po listwie rolkowej wykorzystując swój ciężar własny do punktów odbioru, gdzie są wyjmowane i przenoszone bezpośrednio do ciężarówek. Działanie hali E oparte jest na nowoczesnej technologii. Jest ona ogrzewana m.in. za pomocą wbudowanego pod ziemią kanału energetycznego ciepłem odpadowym z sąsiedniej hali produkcyjnej C. Prawie cały dach hali pokryty jest instalacją fotowoltaiczną o mocy 1 megawata. W połączeniu z panelami słonecznymi na dachach pozostałych hal, cały obszar produkcyjny po raz pierwszy w historii będzie wytwarzał więcej energii niż zużywa przy słonecznej pogodzie.

Nowa hala obejmuje również trzykondygnacyjny budynek administracyjny. Oprócz biur i przestronnych szatni, znalazło się tu również pomieszczenie dla kierowców ciężarówek. Nowe obiekty będą oferować im najwyższej jakości udogodnienia, takie jak kuchnia, prysznice z ciepłą wodą i dostęp do internetu.